Alfred Sargent Classic – to nieprodukowana już linia marki AS. Były to podstawowe modele charakteryzujące się świetnej jakości podeszwą oraz niższej jakości (w porównaniu do linii Premier) skórami cholewkowymi. Prezentowany model to Longwing, czyli „długoskrzydły”.

Longwing to styl kojarzony głównie z USA. Charakteryzuje się długim skrzydłem które nie kończy się tak jak w modelach z „wingtip” (na zdjęciu Alfred Sargent Hadleigh):

…lecz idzie przez całą długość buta. Longwingi są zdobione, najczęściej full brogue, czyli jest medalion i pełne dziurkowanie.

Tradycyjne amerykańskie longwingi to Aldeny i Allen Edmonds:

fot. Leather Soul

fot. Allen Edmonds

Najczęściej styl buta jest bardziej casualowy jak widać na powyższych przykładach, lecz angielskie marki potrafią połączyć elegancję z solidną podeszwą, czego przykładem są modele firmy Edward Green:

fot. Leather Soul

Najbardziej elegancki miszmasz firmy Edward Green to połączenie longwinga z adelaide oxford:

fot. Leather Soul

Alfred Sargent również poszedł drogą eleganckiego longwinga i prezentowany model ma ładne smukłe kopyto ze zwężanymi lekko wydłużonymi noskami:

Pięknie wyprofilowana podeszwa to znak rozpoznawczy Alfred Sargent:

Jakość wykonania i dbałość o detale jest bardzo wysoka:

Modele z serii Classic Collection miały prosty gumowy obcas, linia Premier zdecydowanie ładniejszy i bardziej pracochłonny ( drugie zdjęcie we wpisie, AS Hadleigh).

Cholewka jest wykonana świetnie, wszystkie szwy są równe, podobnie zdobienia:

Wewnątrz tradycyjne oznaczenia producenta:

Skóra w opisywanym modelu ( to cecha całej linii Classic) nie jest najwyższej jakości, jest korygowana i dosyć szybko powstały na niej widoczne załamania:

Wygoda butów jest fantastyczna. Od pierwszego założenia poczułem, że to jest to. Nie było mowy o żadnych obtarciach, rozchodzeniu, łamaniu się itp. Mam wrażenie, że poza detalem obcasa, podeszwy linii Classic i Premier nie różnią się jeśli chodzi o wygodę i jakość kruponu, a to bardzo dobrze rokuje, ponieważ AS Hadleigh to moje najwygodniejsze buty.

Obie linie są już nieprodukowane, więc jeśli chcecie znaleźć buty Classic lub Premier pozostaje Ebay lub stare zapasy w angielskich sklepach. Na pewno warto rozejrzeć się za Classic, bo można je kupić w naprawdę rozsądnej cenie (ok. 120 funtów), a wygoda i wykonanie są świetne.