Wiele osób prosiło mnie o mały reportaż dotyczący różnych produkcji, zatem na pierwszy ogień pójdzie pasek do spodni. W pasku do spodni najważniejsza jest skóra – bardzo dużo pasków w sklepach wykonanych jest w taki sposób, iż nie mają prawa wytrwać nawet roku. W najlepszym wypadku stosowane są kiepskiej jakości skóry, spodnia warstwa paska jest często z mielonej z klejem skóry , wypełnienia są z tektury (!), a nawet całe paski są z tektury pokryte cienką warstwą czegoś co udaje skórę..

Dlatego też  polecam paski wykonane z jednego kawałka skóry – można je czasami spotkać w sklepach typu Big Star, Diverse itp.  Gorzej jeśli potrzebujemy paska tego typu, ale eleganckiego – gdyż na rynku nie ma zbyt wiele takich propozycji. Wtedy jedyną opcją pozostaje „custom”.

Podstawową sprawą jest obwód pasa – zwykle dodaję do obwodu pasa 15-20cm i jest to długość gotowego już paska. Pasek garniturowy powinien mieć 30mm szerokości i takiej szerokości skórę stosuję. Po przygotowaniu skóry o odpowiedniej długości i szerokości, wycinam dwa otwory które następnie łączę wycinając nożem:

Przygotowuję szlufki, szarfuję, zdobię i sklejam:

W przypadku tego paska druga strona była zdobiona wybijakiem o nazwie „shell”, końcówki paska zostały przycięte i oszlifowane. Do tego doszły dwie punce:

Następnie przygotowuję dziurki pod grubą woskowaną nić, którą będę ręcznie szył. Po przyszyciu jednej części, wkładam jedną ze szlufek i zszywam całość.

Końcówkę paska przycinam według zaprojektowanego wcześniej szablonu.

Wycinam dziurki na prasce lub ręcznymi wybijakami:

Szlufki muszą być ładnie wykończone – nigdy nie zostawiam tylko sklejonych, zawsze są zszyte:

Tak prezentuje się gotowy pasek:

A tutaj kilka innych produkcji paskowych które powstały na przestrzeni ostatnich lat: