CRW_0452

Połączenie eleganckich oksfordów i cordovanu wydaje się lekko ryzykowne biorąc pod uwagę właściwości skóry. Mimo tego postanowiłem spróbować jak wyjdzie taka kombinacja i prawie rok temu zamówiłem buty w ramach forumowego projektu  Yanko i But w Butonierce.Ponieważ kształt kopyta 915 znam bardzo dobrze z moich poprzednich oksfordów, nie było obaw o niedopasowanie. Formuła zamówienia pozwalała na zamówienie dowolnych butów z szerokiej oferty marki, wykonanych w wybranym przez nas kolorze cordovanu. Zdecydowałem się na ciemny navy – na zdjęciach w słońcu widać granat, natomiast wieczorem czy za dnia buty wyglądają na bardzo ciemne i mało kto jest w stanie zwrócić uwagę na to, że nie są czarne.

CRW_0431

Forma buta to oksford z nakładanym noskiem i pięcioma dziurkami na sznurowadła.

Jest to jeden z najklasyczniejszych kanonów eleganckiego obuwia i jednocześnie bardzo uniwersalny – pasują do biznesowego garnituru, na dzienne formalne okazje, jak i do wizytowego garnituru na wieczór.

Co ciekawe Yanko ma w ofercie czarne oksfordy, ale posiadają 6 dziurek, czyli są troszkę mniej formalne (tak, wiem że to już niuanse dla prawdziwych frików 😉 ) i szukając buta na którym chciałbym zrobić swój model znalazłem pięciodziurkowe oksfordy Yanko dopiero gdzieś w dalekich zakątkach internetu, tzn. w Japonii. W ofercie europejskiej ich nie było, ale wystarczyło wysłać zdjęcie do Hiszpanii i producent potwierdził, że mogą je wykonać.

Tak prezentują się czarne sześciodziurkowe Yanko (foto: patine.pl):

big_dsc_0504

Po wielu miesiącach oczekiwania dostałem informację o tym, że buty są gotowe. Niestety Hiszpanie się pomylili i zrobili buty w rozmiarze o pół mniejszym niż prosiłem – okazało się, że jest to szczęście w nieszczęściu. Dopiero na zdjęciach gotowych butów zauważyłem, że do navy cordovanu Yanko robi jaśniejszą, bardziej casualową podeszwę (fot. patine.pl):

big_dsc_0056

Wygląda to ładnie i tworzy ciekawą kompozycję, ale ponieważ nie mam gładkich oksfordów, chciałem aby moje buty były zamiennikami czarnych wiedenek, dlatego też poprosiłem aby buty (już w prawidłowym rozmiarze) wykonać z czarnymi bokami:

CRW_0448
CRW_0447
CRW_0446

Z efektu jestem bardzo zadowolony. But wygląda dostojnie i formalnie:

CRW_0427
CRW_0428

Dynamiczne, pięknie ścięte na czubkach kopyto 915 prezentuje się rewelacyjnie:

CRW_0427
CRW_0437
CRW_0449

Podeszwa jest, jak to u Yanko bardzo ładnie wykonana, a smukły glanek posiada delikatne wybrzuszenie cenione przez koneserów:

CRW_0444

Mam nadzieję, że buty będą wygodne, to moja jedyna obawa – jakość cordovanu z Horween jest mi znana, a samo wykonanie jest bez zarzutu.